10.01.2023
Pożegnanie Redaktor Zofii Smolskiej

 

 

Z głębokim smutkiem i żalem zawiadamiamy, że 7 stycznia 2023 w wieku 76 lat zmarła

Zofia Smolska, emerytowana redaktorka „Pamiętnika Literackiego”.

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Parafialnym Świętej Rodziny / Wrocław-Sępolno /

przy ul. Smętnej w poniedziałek 16 stycznia o godzinie 14.

Siostrze Pani Redaktor składamy wyrazy szczerego współczucia.

– Koleżanki i Koledzy z Redakcji „Pamiętnika Literackiego”

 

10.01.2023
Wspomnienie

Zofia Smolska (14 września 1946 – 7 stycznia 2023)

7 stycznia 2023 odeszła Zofia Smolska, wieloletnia pracownica Wydawnictwa Ossolineum oraz Instytutu Badań Literackich PAN, redaktorka i sekretarz redakcji „Pamiętnika Literackiego”, związana z nim od 50 lat.

Od stycznia 1973 Zofia Smolska była zatrudniona w „Pamiętniku Literackim”, kwartalniku wydawanym przez IBL, ale do lat dziewięćdziesiątych firmowanym przez PAN i włączonym do Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Wydawnictwa. Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim od 1969 r. pracowała jako korektorka w Wydawnictwie Ossolineum. W latach 1973–1994 pełniła funkcję starszej redaktorki w „Pamiętniku Literackim”, a od roku 1995 do czerwca 2021 – sekretarza redakcji. Na etacie w IBL PAN pracowała od 1 stycznia 2000 do 31 grudnia 2006, a po przejściu na emeryturę – w innej formule – do 2021 roku. Do końca swoich dni zajmowała się adiustacją oraz korektą tekstów publikowanych w „Pamiętniku Literackim”, służyła radą i pomocą, zawsze otwarta, zaangażowana, hojna.

Dzieliła się ogromną wiedzą i doświadczeniem edytorskim, wkładając w to całe serce. Wyszkoliła wielu redaktorów, wobec których była bardzo wymagająca, a jednocześnie przyjacielska. Teraz korzystają oni z umiejętności zdobytych dzięki Niej, pracując dla redakcji „Pamiętnika Literackiego”, dla innych czasopism i wydawnictw.

Zofia Smolska była niezwykle ciepłą, empatyczną, dobrą, towarzyską i młodą duchem osobą, pełną szacunku i uważności dla innych, obdarzoną wspaniałym poczuciem humoru. Uwielbiała kryminały, delektowała się dobrym winem. Tango, podróże i słoneczna Italia były Jej pasją.

Cieszyła się i fascynowała życiem, chciała poznawać wszystkie jego aspekty, zachowała młodzieńczą ciekawość świata. Było w Niej światło. Bez niego nie potrafiłaby dzielić się życzliwością, miłością, dobrem. Umiała to robić. Nie chciała, by ktoś myślał, że Jej pomoc to poświęcenie. Dawała siebie w sposób, który nie wymuszał wdzięczności. To było coś więcej niż bezinteresowność.

28.10.2022
MKiDN zignorowało ogólnopolski apel czasopism

Szanowni Państwo,

po miesiącach ignorowania naszego apelu wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź z MKiDN (Skan pisma nr DMP-WPM.463.25.2022).

Przy tej okazji chcielibyśmy zaznaczyć, że otrzymanie tej odpowiedzi zamyka pierwszy etap naszych starań o wypracowanie lepszych standardów przy dystrybucji państwowych środków na działalność czasopiśmienniczą w Polsce. Informujemy, że rozpoczęliśmy już etap drugi – przedstawiamy treść naszej propozycji głównym siłom opozycyjnym w Polsce i czekamy na odpowiedzi dotyczące jej ramowego przyjęcia i wprowadzenia w życie po nadchodzących wyborach. O wynikach tych konsultacji poinformujemy Państwa prawdopodobnie już w 2023 roku. Dziękujemy za Państwa wsparcie!

21.08.2020
e-ISSN: 2719-5376

 

 

21.02.2017
07.02.2017
Komunikat dotyczący honorariów autorskich

Redakcja informuje, że od zeszytu 1/2017 honoraria autorskie będą otrzymywali tylko Autorzy  recenzji  publikowanych w „Pamiętniku Literackim”.

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji