Apel do MKiDN w sprawie finansowania czasopism
Szanowni Państwo,

„Pamiętnik Literacki” poparł ogólnopolską inicjatywę zmierzającą do zmiany formuły finansowania czasopism w Polsce. W roku 2021 dotację taką od MKiDN otrzymało tylko 40% czasopism. W dniu 22 VI został dostarczony list do Ministra Piotra Glińskiego, w którym zamieszczone zostały następujące postulaty:

1.     Zwiększenie finansowania programu „Czasopisma” do 15 000 000 PLN (dotychczasowa średnia dotacja MKiDN to 44 000 PLN, a roczny średni budżet czasopism to 252 000 PLN).

2.     Zmiana formuły konkursowej na dotacyjną – ocena oparta na transparentnych kryteriach (jakościowych, ilościowych), uwzględniających różnorodność czasopism.

3.     Udział redaktorów w procesie przyznawania dotacji (powołanie Rady Waloryzacyjnej). 

W związku z tą inicjatywą udostępniamy link do petycji popierającej Ogólnopolski Apel Czasopism

Link do petycji

Zachęcamy do jej podpisywania z imienia i nazwiska (wraz z afiliacjami), jak i do przekazania tej informacji wszystkim zaprzyjaźnionym osobom, którym leżą na sercu losy polskich redakcji.

Z góry dziękujemy! 

Redakcja „Pamiętnika Literackiego”

 

 

e-ISSN: 2719-5376

 

 

Komunikat dotyczący honorariów autorskich

Redakcja informuje, że od zeszytu 1/2017 honoraria autorskie będą otrzymywali tylko Autorzy  recenzji  publikowanych w „Pamiętniku Literackim”.

„Pamiętnik Literacki” – kwartalnik naukowy, poświęcony historii literatury polskiej oraz zagadnieniom z zakresu krytyki literackiej i teorii literatury – jest najwyżej cenionym i najstarszym czasopismem polonistycznym. Powstał w r. 1902 jako kontynuacja „Pamiętnika Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza” (wychodzącego we Lwowie w latach 1887–1898). Wydawany jest przez Instytut Badań Literackich PAN oraz Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza.
Wśród współpracowników czasopisma w całym okresie jego istnienia znajdują się najwybitniejsi polscy uczeni kilku generacji – od twórców polonistyki naukowej u schyłku XIX wieku, aż po współczesnych luminarzy nauki o literaturze polskiej. Czasopismo współpracuje także z badaczami zagranicznymi.
Znaczna część nakładu „Pamiętnika Literackiego” dociera do prenumeratorów zagranicznych, zwłaszcza do ośrodków slawistycznych na całym świecie.

Redaktor naczelna: prof. dr hab. Grażyna Borkowska

Adres Redakcji: pl. Nankiera 15 b
50-140 Wrocław

tel. 71 343 89 20

adres strony internetowej: pamietnik-literacki.pl

e-mail: pamietnik-literacki@wp.pl

Korzystając ze strony wyrażacie Państwo zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. W każdej chwili możecie Państwo zmienić ustawienia cookies a także dowiedzieć się na ich temat więcej. Kliknij tutaj Nie pokazuj więcej tej informacji